Figure out your fixed cost. If you buy a 12-pack of soda for $6, then your fixed cost would be $0. 50 per can. Then there is a 10 cent deposit per can (which can be refundable) so the total cost per can is $0. 60. Therefore, you will need to sell your soda at a minimum of fifty cents to cover the cost of buying the soda at $6. Depending on how much profit you want, $. 75 or $1. 00 would probably be the best price. Avoid giving change. Obviously one of the most commonly used selling techniques is to sell something for $. 99 instead of $1. 00. If you sell in, for example, dollar increments, more people are bound to buy, if they coincidentally have a dollar bill or something in their pocket. Opposing, selling for cheaper prices will get those people that still have some lunch change left in their pocket.

Remember: If your school sells soda already, then don’t charge for more than that amount, or no one will buy from you.